_THEME_SKIP_TO_CONTENT _THEME_SKIP_TO_NAVIGATION

EZAK elektronický nástroj pro správu veřejných zakázek

Domů / Novinky / Návod pro ověření funkčního XML exportu

Návod pro ověření funkčního XML exportu

Od 1. ledna 2013 má každý veřejný zadavatel povinnost poskytovat svá data o veřejných zakázkách, vypsaných v roce 2013, ve strojově čitelném formátu, formou XML. Tato nová povinnost vyžadovala poměrně rozsáhlé úpravy v systémech, které svým klientům QCM poskytuje a nabízí, přesto jsme na tuto novou zákonnou povinnost byli připraveni v plném rozsahu jako první ze všech poskytovatelů elektronických nástrojů pro soutěžení a správu veřejných zakázek.

Fakt je ale takový, že ne všichni poskytovatelé těchto nástrojů svoji povinnost splnili a profily zadavatelů, které jsou vedeny na jejich elektronických nástrojích tím nemusí splňovat zákonné požadavky. To, zda elektronický nástroj poskytuje validní XML dle požadavků zákona lze velmi snadno ověřit. Jak? Nabízíme vám krátký návod. Na internetové adrese www.isvz.cz/ISVZ/VZ/OvereniProfiluZadavatele.aspx naleznete oficiální testovací nástroj, který poskytuje informaci, zda váš profil zadavatele umí a odesílá validní strojově čitelná data ve formátu XML. Ověření provedete následujícím způsobem:

1. Otevřete validátor XML na uvedené internetové adrese. Uvidíte tuto obrazovku.

2. Do pole „URL Profilu“ vyplňte svoji adresu profilu zadavatele.

a. Uživatelé největšího českého portálu profilů zadavatele vhodne-uverejneni.cz ji naleznou na místě, které je vyznačeno na obrázku níže.

b. Pokud jste uživatelem jiného nástroje pro poskytování profilů zadavatele, adresu svého profilu naleznete například ve Věstníku veřejných zakázek na adrese www.isvzus.cz.

  • Klikněte na „Seznam profilů zadavatelů
  • Zadajte své IČO
  • Stiskněte „Vyhledat
  • Adresa profilu zadavatele se zobrazí ve sloupci „Adresa profilu zadavatele

3. Dále pokračujte ve vyplnění dalších údajů ve validátoru XML.

  • Vyplňte pole „Kód profilu“ vložením svého identifikátoru zadavatele
  • Vyplňte pole „Datum od“ nastavením data 1. 1. 2013
  • Vyplňte pole „Datum do“ nastavením libovolného pozdějšího data
  • Stiskněte tlačítko „Ověřit profil

4. Po stisknutí tlačítka pro ověření profilu může nastat několik situací:


a. Export XML je v pořádku a validní, což je deklarováno textem v červeném poli. V poli „Vrácené XML“ vidíte validní XML, které přijímá zpracovatel informací.

b. Export XML je v pořádku, avšak nemáte na svém profilu zadavatele správně nebo vůbec vyplněno polo „Identifikátor profilu zadavatele“. Jakým způsobem zjistit a doplnit identifikátor profilu zadavatele se dozvíte v tomto článku, který jsme publikovali v minulém roce: https://www.vhodne-uverejneni.cz/identifikator-profilu-zadavatele.

V poli „Vrácené XML“ vidíte validní XML, které přijímá zpracovatel informací, avšak nemůže jej správně zpracovat díky nezadanému identifikátoru.

c. Export XML není funkční a profil zadavatele nesplňuje zákonnou povinnost.

Pokud jste uživateli našich elektronických nástrojů, ať už je to vhodne-uverejneni.cz, eTržiště Gemin nebo expertního systému E-ZAK, můžete si být jisti, že je vše tak, jak má být. Na novou zákonnou povinnost jsme byli zcela kompletně připraveni jako první.
Pokud jste uživateli jiných systémů a ty tuto povinnost nesplnili, je možná čas obrátit se na naši technickou podporu (https://www.vhodne-uverejneni.cz/kontakt) a začít používat naše systémy. S námi se totiž můžete být vždy jisti, že je vše tak, jak má být.